Jak dopasować zgadywanki do wieku dziecka?

beata

Rozwiązywanie łamigłówek to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, który umożliwia rozwój poprzez zabawę. Aby dziecko było zainteresowane wykonywaniem zadań i czerpało z niego korzyści, zagadki muszą być dostosowane do wieku najmłodszych. Jak wybierać odpowiednie zgadywanki dla dzieci?

Poziomy trudności łamigłówek

Poszukując zadań tego rodzaju odnaleźć można kilka rodzajów ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu skomplikowania. Pośród popularnych zadań znajdują się:
– rymowanki z odpowiedziami
– zadania rysunkowe
– ćwiczenia logiczne.
Wszystkie wymienione rodzaje aktywności mogą być odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Najłatwiejsze łamigłówki można przedstawiać już trzylatkom. Świetnym pomysłem może być wskazywanie zwierzątek na obrazkach po usłyszeniu opisu ich wyglądu. Wraz ze wzrostem skomplikowania zadań, będą one odpowiednie dla starszych przedszkolaków i dzieci szkolnych. Należy jednak pamiętać, że zagadki dedykowane pociechom w określonym wieku mogą być dla niektórych zbyt łatwe.

Skąd wiedzieć, czy zagadki są odpowiednio dobrane?

Aby mieć pewność, że proponowane najmłodszym zadania są dla nich odpowiednie, należy obserwować reakcje dzieci na zadawane zagadki. Jeśli maluch zna odpowiedź od razu po usłyszeniu pytania, warto przedstawić mu zestaw trudniejszych ćwiczeń. Jeżeli wysiłek potrzebny do rozwiązania zadania jest tak duży, że dziecko traci motywację, warto wybrać łatwiejsze łamigłówki. Najważniejsze jest to, aby wszyscy dobrze się bawili, a pociechy nie zniechęciły do ćwiczeń. Odpowiednio dopasowane zgadywanki (https://www.eduksiegarnia.pl/quizy-zgadywanki) z pewnością sprawią maluchom wiele frajdy.