Gry dydaktyczne dla dzieci, które ułatwiają poznawanie nowej rzeczywistości
Gry dydaktyczne stanowią doskonałą rozrywkę dla maluchów i starszych dzieci. Z ich pomocą można odciągnąć młodzież od komputerów i świata internetu. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze takich gier? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Przy wyborze trzeba uwzględnić wiek dzieci. Dla tych najmłodszych, czyli dwulatków, trzylatków oraz czterolatków przygotowywane są specjalne karty i pomoce, które zaprojektowane są z dużych elementów. Dzięki temu nie ma ryzyka połknięcia żadnego elementu oraz puzzla. Na opakowaniach zawsze znajduje się informacja, od jakiego wieku przeznaczona jest dana gra.
Jakich umiejętności uczą gry dla dzieci?
Warto zauważyć, że tego typu forma zabawy dostarcza wielu chwil radości, satysfakcji i rozrywki na wysokim poziomie dla całej rodziny. Na szczególną uwagę zasługują edukacyjne gry przygodowe. Pomagają one w zdobywaniu nowych umiejętności, ćwiczenia myślenia analitycznego oraz zdolności manualnych oraz motorycznych. Pobudzają one wyobraźnię maluchów, rozwijają inteligencję emocjonalną, a nawet kształcą zdolności empatyczne. Biorą one czynny udział w rozwoju zdolności dzieci na różnych polach. Gry dydaktyczne dla dzieci usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową i stymulują wzrok, uczą poznawania różnic. Warto zauważyć, że wspólne granie buduje więź emocjonalną pomiędzy rodzicami, rodzeństwem i dziećmi. Z tego powodu warto jak najczęściej korzystać z tej popularnej formy rozrywki.
Popularne przygodówki, które trenują refleks i umiejętności planowania
Gry sprawdzają się nie tylko jako forma zabawa, ale i również jako narzędzie do trenowania refleksu, umiejętności planowania, przegrywania oraz współzawodnictwa. Popularne przygodówki mogą dostarczać wiedzę o otaczającym świecie, problemach społecznych oraz przedmiotach, ludziach, przedmiotach, zwierzętach. W grach przygodowych dzieci spotykają się z łamigłówkami, zgadywankami, rebusami. Dużą zaletą gier dydaktycznych jest możliwość współzawodnictwa i pracy w grupach. Zdecydowanie można stwierdzić, że ogromną wartość ma wspólna zabawa, uczy ona dzieci przegrywania, wygrywania, gry ,,fair play”.
Edukacyjne gry dla całej rodziny
Wśród wyżej wymienionych gier (dostępnych na https://www.eduksiegarnia.pl/gry-edukacyjne-pomoce-edukacyjne)
można wymienić popularne planszówki z pionkami. Gracz po wyrzuceniu kostek musi poruszać się po planszy o daną ilość pól. Na niektórych polach czekają niespodzianki, ukryte karty, wskazówki, podpowiedzi lub zadania do wykonania. Tego rodzaju gry wzmacniają umiejętności liczenia, poruszania się po polach. Poprzez branie udziału w takich grach, dzieci uczą się kojarzenia faktów, konsekwencji, wnioskowania oraz związków przyczynowo skutkowych. Rodzic ma możliwość rozwijania u dziecka różnych kompetencji poznawczych. Dobra gra jest również świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o miejscach związanych z jej tematyką.
Edukacyjna rozrywka, która wprowadza dzieci w magiczny świat
W grach można znaleźć ciekawe ilustracje, dwustronne plansze z grafikami tematycznymi. Na kartach mogą być umieszczone przedmioty codziennego użytku, zwierzęta domowe, samochody oraz inne pojazdy, produkty spożywcze, świat roślin. Kolorowe karty z nazwami i podpisami wzbudzają u dzieci ciekawość, chęć zapamiętania i powtarzania nowych słów. Nowoczesne gry składają się z elementów przygotowanych do edukacji, poprzez formę zabawy. Wyrabiają one spostrzegawczość, refleks jak i również wzmacniają pamięć. Dodatkowo planszówki jak i również karty obrazkowe uczą rozróżniania kolorów. Ponadto, wprowadzają one dzieci w nowy, fascynujący i emocjonujący świat.