Gry logopedyczne- dlaczego warto ich używać?

beata

Zdrowy człowiek rodzi się z naturalną zdolnością do mówienia. Funkcja ta rozwija się systematycznie wraz z biegiem czasu. Niemowlę potrafi artykułować tylko niewyraźne dźwięki, wokalizuje samodzielnie lub jako odpowiedź na bodziec napływający z otoczenia. W wieku kilku miesięcy potrafi już wymówić wybrane głoski, w pierwszym roku życia wymawia już pojedyncze słowa, który później składają się w krótkie i dłuższe zdania. Nawet u kilkulatków mogą jednak pojawić się wady wymowy, które utrudniają poprawną komunikację z otoczeniem lub stają się źródłem kompleksów. Kiedy rodzice dostrzegają tego typu trudności, zgłaszają się po pomoc do logopedy, który po wstępnej diagnozie opracowuje konkretną terapię. Realizowane w jej ramach działania mają miejsce zarówno w gabinecie logopedycznym, jak i poza nim. Specjalista może zlecić wykonywanie ćwiczeń w domu, które rodzice przeprowadzają ze swoimi dziećmi. Rodzaj ćwiczeń powinien być dopasowany do potrzeb dziecka i jego etapu rozwojowego, ponieważ tylko w ten sposób mogą być atrakcyjne dla malucha i zachęcić go do podejmowania wysiłku. Ponadto ćwiczenia powinny być proste i zrozumiałe. Dobrym rozwiązaniem jest również angażowanie innych zmysłów lub podejmowanie kilku aktywności. Jedną z chętniej wybieranych pomocy są gry logopedyczne, które mogą stanowić podstawę terapii lub jej uzupełnienie w zależności od potrzeb. Mogą być także świetnym elementem zabawy domowników.

Gry logopedyczne – nauka poprzez zabawę

Kluczem do sukcesu gier logopedycznych jest ich staranne opracowanie. Bazę do ich utworzenia jest wybrany problem logopedyczny, z którym zmaga się dziecko. W następnej kolejności należy zastanowić się, jakie potrzeby i możliwości prezentuje dziecko na wybranym etapie rozwojowym, aby później połączyć oba te kryteria w atrakcyjną dla dziecka treść i formę. Realizowanie zajęć logopedycznych poprzez zabawę jest odpowiednie dla kilkuletnich i starszych dzieci, ponieważ w ten sposób angażują się w poprawną wymowę, ale bez wrażenia podejmowanej nauki.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

gry logopedyczne

Gry logopedyczne to specjalistyczne pomoce dydaktyczne, które powstają w oparciu o wiedzę teoretyczną. Przygotowywane są przez specjalistów z jednej lub kilku dziedzin, w tym takich jak: logopedia, pedagogika i i psychologia. W związku z tym przynoszą wymierne korzyści w rozwoju dziecka oraz korygowaniu wady wymowy. Ponadto pomagają utrwalać nabyte podczas terapii umiejętności, jak i skutecznie motywują dziecko do podejmowania dalszego wysiłku w atrakcyjnej dla niego formie. Gry logopedyczne odnoszą się do konkretnych problemów, dlatego podzielone są na kilka grup tematycznych. Zwykle przeznaczone są dla chłopców i dziewczynek, ponieważ trudności logopedyczne rzadziej mają związek z płcią. Ze względu na szatę graficzną mogą być to jednak gry logopedyczne dla chłopców i oddzielnie dla dziewczynek. Producenci oferują ich szeroki wybór. Są to zarówno gry planszowe, jak i klasyczne puzzle. Dzięki temu kształtują nie tylko aparat mowy, ale stymulują również kreatywne myślenie, zapamiętywanie, rozpoznawanie czy myślenie dedukcyjne. W związku z tym gry logopedyczne mają też ciekawą szatę graficzną nawiązującą do motywów zwierzęcych czy świata baśni. Tak szeroki wybór powoduje, że zabawa staje się ważnym źródłem wiedzy i rozwoju, ale przede wszystkim ma wartość logopedyczną i pozwala korygować wybrane problemy. Gry logopedyczne można zatem stosować zarówno w gabinetach, przedszkolu, jak i w domu. Wystarczy tylko dopasować odpowiednich rodzaj.