Gry dla osób starszych, które poprawiają zdrowie psychiczne i pamięć

beata

Ćwiczenie umysłu w celu utrzymania jego aktywności jest równie ważne jak zachowanie sprawności fizycznej i siły w starszym wieku. Przez całe życie nasz mózg jest odpowiedzialny za utrzymywanie nas w szczęściu, a wraz z wiekiem zdrowie psychiczne jest często istotnym elementem zdolności do samodzielnego życia. Aby zapewnić jak najlepszą pracę mózgu, należy codziennie stawiać mu wyzwania. Na szczęście ćwiczenie umysłu może być zabawne i łatwe do wykonania dzięki szybkim grom, zadaniom i zajęciom, które mogą być wykonywane w dowolnym miejscu i przez każdego.

Zajęcia plastyczne, dzięki którym umysł jest aktywny, a ręce zwinne

Dla osób starszych tworzenie rzeczy jest nie tylko doskonałym sposobem na wykorzystanie wyobraźni, ale może również pomóc w utrzymaniu sprawności rąk i palców podczas tworzenia przedmiotów na zamówienie do domu lub prezentów dla przyjaciół i rodziny. Prace artystyczne i rzemieślnicze nie muszą być wyszukane ani drogie. Dlaczego nie spróbować przerobić starych ramek na zdjęcia na papierowy kolaż, zrobić kartki okolicznościowe z czasopism lub zrobić na drutach rzeczy dla noworodków?

Zagadki słowne dla mózgu

Zagadki słowne są przyjemnym wyzwaniem, które może sprawić, że mózg zacznie brzęczeć, a umysł się wyćwiczy. Nawet jeśli nie wszystkie z zagadek w puzzle są rozwiązane, po prostu próbuje dowiedzieć się odpowiedzi, pracy z innymi ludźmi i umieścić w wysiłku, jest to, co robi różnicę dla zdrowia mózgu. Wyzwanie się z poniższego przykładu, lub znaleźć wiele innych zagadek słownych online lub w słowa puzzle książek dostępnych w większości sklepów stacjonarnych i księgarni.

Układanki logiczne pomagające w nieszablonowym myśleniu

Łamigłówki logiczne to ekscytujące zajęcie, którego celem jest sprawdzenie zdolności danej osoby do wykorzystania dostarczonych jej informacji i wymyślenia logicznej odpowiedzi. Układanki logiczne pozwalają na nieszablonowe myślenie, tworzenie nowych rozwiązań, a także mogą pomóc w utrwaleniu wspomnień.

Układanki logiczne są idealne dla osób starszych, ponieważ umożliwiają myślenie lateralne i mogą pomóc w odpaleniu ścieżek neuronowych, które prawdopodobnie zostały uśpione od czasu przejścia na emeryturę. Możesz znaleźć logiczne książki puzzle online, lub w większości dobrych księgarni.

Układanki stymulujące umysł

Dla wielu, układanki mogą być pierwszą grą do ćwiczeń mózgu, w którą gramy. Jednak z wiekiem możemy zapomnieć, jak skuteczne są układanki w stymulowaniu umysłu. Inną zaletą puzzli jest to, że mogą one pomóc starszym ludziom się zrelaksować, poprzez obniżenie ciśnienia krwi i spowolnienie oddechu. Niektórzy nawet postrzegają układanki logiczne jako rodzaj medytacji – idealnej dla osób starszych o zajętych umysłach.


Oto kilka gier, które celują w pamięć i uwagę – istotne umiejętności dla osób starszych, które mogą łatwo zmniejszyć się z brakiem użycia:

1. Wymień dwa przedmioty na każdą literę swojego imienia. Pracuj do pięciu obiektów, starając się za każdym razem używać innych przedmiotów.

2. Wymawiaj miesiące w roku w kolejności alfabetycznej.

3. Wymień sześć lub więcej rzeczy, które można nosić na nogach, zaczynając od „s”

4. Rozejrzyj się gdziekolwiek jesteś i w ciągu dwóch minut spróbuj znaleźć pięć czerwonych rzeczy, które zmieszczą się w kieszeniach i pięć niebieskich przedmiotów, które są zbyt duże, aby się zmieściły.

Sudoku dla seniorów

Sudoku to genialna gra umysłowa dla osób w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Najprościej mówiąc, Sudoku jest grą logiczną, która polega na rozwiązywaniu problemów i szukaniu wzorów liczbowych. Umiejętności rozwijane w tej grze mają znaczenie w świecie rzeczywistym, ponieważ pomagają osobom starszym ocenić konsekwencje decyzji, z którymi stykają się na co dzień. Ponieważ Sudoku jest wyzwaniem, rozwiązywanie łamigłówek może również dawać duże poczucie spełnienia, które może być trudne do osiągnięcia w innych czynnościach w późniejszym życiu.