Grafonotki – o czym mowa?

beata

W szkole bardzo często jest sytuacja, w której uczniowie zobligowani są do tego, aby zapamiętać określone informacje. Różnie z realizacją tego bywa, ale można przypuszczać, że większość uczniów podchodzi do sprawy poważnie. Ponadto wielu z nich może zastanawiać się nad tym, czy jest jakiś sposób na skuteczne zapamiętywanie treści.

Dać coś od siebie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nauka to proces, podczas którego trzeba zacząć od siebie. Jeżeli nie ma chęci nauki, trudno jest rozmawiać o osiąganiu satysfakcjonujących efektów.

Co, jeżeli nie ma problemów z chęciami? Na jaki wariant warto się zdecydować? Wiele osób może powiedzieć, że jest to kwestia, w przypadku której pojawiają się różne zdania. Mówi się choćby o tym, że dzieci uczą się nawet wtedy, kiedy przygotowują ściągi. W końcu jest to czas, kiedy trzeba przeprowadzić analizę określonego materiału. Nie ma jednak sensu skupiać się na oszustwie. Oszustwo niezależnie od okoliczności jest złe.

Co powiesz na grafonotki?

Kiedy chce się zapamiętać określone informacje, konieczne są regularne notatki. Notować można na różne sposoby i co najważniejsze, jedną z opcji jest grafonotka. Grafonotka to nic innego jak notatka wizualna. Nie jest to może zbyt popularne rozwiązanie, ale nie oznacza to tego, że mowa o czymś, co jest złe. Można wręcz powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie!

Oto efekty przeprowadzenia wizualizacji:

  • lepsze zrozumienie treści,
  • pozytywny wpływ na pamięć,
  • większa skuteczność podczas rozwiązywania problemów,
  • efektywne dzielenie się pomysłami.

Wiele osób może się zastanawiać nad tym, z czego to wszystko wynika. Wyjaśnienie jest jednak dość proste – większość mózgu odpowiada za przetwarzanie informacji wizualnych. Poza tym postawienie na elementy wizualne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na upraszczaniu materiałów naukowych.

Jak przygotować grafonotki?

Przygotowanie grafonotek to zadanie stosunkowo proste – wystarczy zaopatrzyć się w kartkę/zeszyt i ulubione przybory do pisania. Szczegóły zależne są od indywidualnych decyzji. Niektórzy mogą korzystać z kredki/szarego markera, aby robić cienie liter i rysunków. Ważne jest też to, że tak naprawdę nie jest istotne, czy grafonotki będą ładne, czy brzydkie. Najważniejsze, żeby były czytelne dla osoby, która chce z nich skorzystać.

Warto też zapamiętać, że cały proces robienia notatki oparty jest na następujących elementach:

  • czytanie,
  • przetwarzanie,
  • planowanie,
  • rysowanie/pisanie.

Wiele słów można zastąpić rysunkami. Co więcej, sporo osób zdaje się kompletnie nie zdawać sobie z tego sprawy.

Myślenie wizualne nie tylko w szkole?

Grafonotki mogą kojarzyć się wyłącznie z czasami szkolnymi, ale prawda jest taka, że są to rozwiązania, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o pracy – zdarzyć się mogą naprawdę różne sytuacje. Rysunkowe notatki mogą sprawdzić się choćby przed jakimś ważnym wystąpieniem.

Z drugiej strony trzeba mieć świadomość tego, że bardzo ważny jest czas. Stosowanie myślenia wizualnego nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Krótko mówiąc, kluczowa jest systematyczność. Systematyczność pozwoli tworzyć schematy bez zastanawiania się nad koncepcją.

Książki o notatkach wizualnych

Gdyby kogoś interesowało wgłębienie się w świat notatek wizualnych, warto wiedzieć, że są na ten temat specjalne książki. Notatka wizualna to narysowanie swoich myśli, ale wcale to nie jest proste zadanie. Poza tym zawsze dobrze jest skorzystać z doświadczenia kogoś, kto o danej sprawie wie bardzo dużo. Grafonotki są dostępne do kupienia pod tym linkiem.