Dlaczego dziecko powinno wykonywać ćwiczenia grafomotoryczne?

beata

Umiejętność ładnego pisania i malowania bardzo się przydaje w codziennym życiu. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko nie miało problemów z tymi czynnościami po przyjściu do szkoły, to warto już w przedszkolu zapewnić mu dostęp do ćwiczeń grafomotorycznych.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia?

Zdarza się, że dzieci mają słabą sprawność motoryczną rąk. Przejawem tego jest szybkie męczenie się w czasie rysowania lub malowania obrazków. Mogą mieć także problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, ze schematem ciała lub orientacją w przestrzeni. Problemy te najłatwiej można zauważyć oglądając obrazki narysowane przez przedszkolaka – narysowana postać może mieć oddzielone od siebie lub nieproporcjonalne części ciała. Ćwiczenia grafomotoryczne https://www.eduksiegarnia.pl/grafomotoryka-usprawnianie-reki pomagają zniwelować te nieprawidłowości. Dzięki nim dziecko trenuje ruchy palców, dłoni i nadgarstków, przez co jego sprawność jest coraz lepsza, a ruchy są precyzyjniejsze. Ćwiczenia te nie tylko korzystnie wpływają na rozwój motoryczny, ale także sprawiają, że dziecko ma większą motywację do nauki.

Na czym polegają ćwiczenia?

Ćwiczenia grafomotoryczne najczęściej przeprowadza się w przedszkolu. Z uwagi na wiek dzieci ćwiczenia mają z założenia charakter zabawy. W czasie ich wykonywania wykorzystuje się klocki, puzzle, plastelinę, kredki, wyszywanki i wydzieranki. Budowanie, układanie małych elementów, lepienie i zgniatanie plasteliny, nawlekanie koralików oraz inne tego typu czynności angażują przedszkolaki, a przy tym poprawiają ich zdolności ruchowe. Pomijając ćwiczenia w placówce bardzo ważne jest także, aby rodzice zapewnili dzieciom możliwość podejmowania aktywności wspierających ich ogólny rozwój fizyczny. Mowa tutaj o takich zajęciach, jak jazda na rowerze, bieganie, skakanie na skakance oraz granie w gry zespołowe.