Czy język polski jest trudny dla cudzoziemców?

beata

Nie da się ukryć, że nauka języków jednym z nas przychodzi niezwykle łatwo i w kilka chwil jesteśmy wstanie opanować najważniejsze słówka oraz reguły gramatyczne, podczas gdy inni mają z tym o wiele więcej problemów. Z pewnością jednak wszystko zależy od tego, jakiego języka zamierzamy się nauczyć. Każdemu z nas nauka angielskiego nie powinna sprawiać zbyt wiele trudności. Jednak całkowicie inaczej przedstawia się sytuacja w momencie, kiedy to cudzoziemcy zaczynają uczyć się języka polskiego. Okazuje się, że jest to jeden z tych języków, który zaliczany jest do szlachetnego grona najtrudniejszych na świecie. Język polski dla cudzoziemców jest więc ogromną przeszkodą do pokonania, jednak coraz chętniej podejmują się oni tego zadania. Tak więc dlaczego nasz ojczysty język wydaje się być trak trudny dla obcokrajowców i jakie są skuteczne metody na to, by przyswoić sobie jego podstawowe zwroty i reguły gramatyczne?

Dlaczego język polski jest tak trudny dla cudzoziemców?

Język polski dla cudzoziemców jest jedną z największych barier do pokonania. Zwykle w momencie, kiedy decydują się oni na zamieszkanie w naszym kraju, po kilku spędzony w Polsce latach nadal nie są wstanie sprawnie komunikować się w naszym ojczystym języku. Wynika to z prostego faktu i wcale nie chodzi tu o wewnętrzne uprzedzenia czy jakiekolwiek opory przed nauką. Język polski faktycznie zaliczany jest do grona najcięższych i najtrudniejszych języków na świecie. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pisownia i wymowa, a w dalszej kolejności reguły gramatyczne i sposób ich zastosowania w codziennej komunikacji. Wymowa polska jest niezwykle zawiła i barwna, a co najważniejsze, w wielu wypadkach nie jest ona podobna do tego, w jaki sposób zapisujemy dany wyraz. Zwykle nasze wyjątkowe głoski i samogłoski, które nam nie sprawiają żadnego problemu, stają się prawdziwym łamaczem językowym dla każdego cudzoziemca, który zacznie przygodę z nauką naszego języka. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe, szczególnie jeśli chodzi o poprawną wymowę „ą” oraz „ę”. Finalnie nie można tu zapomnieć również o regułach gramatycznych. W codziennej komunikacji z pewnością nie ma to znaczenia, jednak w momencie przygotowywania dokumentów pisemnych, bez odpowiedniej ortografii, z góry są one skazane na porażkę. Język polski dla cudzoziemców z pewnością nie jest więc łatwy i przyjemny w nauce, jednak jego opanowanie jest w pełni możliwe i wiele osób zza granicy zdążyło się już o tym przekonać, warto zaopatrzyć się w książki edukacyjne które znaleźć można w EduKsięgarnia.

Język polski dla cudzoziemców- jak można się go skutecznie uczyć?

Język polski dla cudzoziemców wcale nie musi być barierą, której nie mogą oni przełamać. Niemniej jednak trzeba wykazać się w tym wypadku ogromną determinacją i przede wszystkim chęcią do nauki. W pierwszej kolejności obcokrajowcy powinni skorzystać z darmowych lub płatnych kursów językowych, na których będą mogli zapoznać się z podstawami języka polskiego, a także przyswoić sobie pierwsze, niezbędne w codziennej komunikacji zwroty. Oczywiście trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość, gdyż nauka języka polskiego z pewnością nie będzie szybka i łatwa. Opanowanie podstawowych zwrotów i zasad, które obowiązują w naszym języku. Nie obejdzie się również bez praktyki, która pozwoli uczynić z obcokrajowców prawdziwych mistrzów języka polskiego. Warto więc przede wszystkim skupiać się na jak największej ilości konwersacji, gdyż pomoże opanować to poprawną wymowę oraz przełamie pierwsze bariery i strach związany z mówieniem w naszym pięknym, ojczystym języku.