Co zawiera pierwsza część serii podręczników Odkryć fizykę?

beata

Odkryć fizykę to seria podręczników dla uczniów szkół średnich, którzy w toku nauki chcą zaznajomić się z podstawami tej nauki przyrodniczej. Jest to zestaw trzech podręczników zgodnych z obecną podstawą programową, przeznaczonych dla uczniów, którzy zdecydowali się wybrać fizykę na poziomie podstawowym. Podręcznik ten prowadzi przez trudne zagadnienia za pomocą prostego i intuicyjnego języka, zrozumiałego dla młodych ludzi. Co wchodzi w skład pierwszej części tej serii?

Jaką wiedzę przekazują pierwsza część serii?

Każda część tej serii podręczników przekazuje informacje o innych działach fizyki. Przygoda z tą dziedziną nauki rozpoczyna się od pierwszej części i tym samym od zagadnień związanych z kinematyką. Kinematyka zajmuje się opisem ruchu ciał. Uczniowie dowiedzą się z tej części, jakich wzorów używać do opisu ruchu prostoliniowego (zarówno jednostajnego, jak i przyspieszonego). Następnie wprowadzone zostają zasady dynamiki Newtona, będące podstawowymi prawami rządzącymi całym światem. 

Drugi dział ten książki skupia się na grawitacji i prawie powszechnego ciążenia. W celu zrozumienia zagadnień związanych z ruchem ciał niebieskich, wprowadzone zostaje najpierw pojęcie ruchu po okręgu i jego konsekwencje. Uczniowie poznają następnie pojęcie siły dośrodkowej, sposoby jej obliczania oraz powiązanie z nią siły grawitacji i obrotów planet.

odkryć fizykę

Dział trzeci podręcznika Odkryć fizykę koncentruje się na zagadnieniach powiązanych z energią i mocą. Uczniowie poznają tutaj najbardziej fundamentalną koncepcję we Wszechświecie – pojęcie energii – i zrozumieją najbardziej podstawowe prawo zachowania – mianowicie prawo zachowania energii. Zostaną oni również zaznajomieni ze przemianami energii mechanicznej i z pojęciem mocy.

Dla kogo ten podręcznik?

Odkryć fizykę 1 jest podręcznikiem dedykowanym uczniom pierwszych klas liceów na poziomie podstawowym. Wiedza zawarta w tym podręczniku stanowi podwaliny dla dalszej nauki fizyki. Przyda się on nie tylko uczniom szkół średnich, ale też każdemu, kto na własną rękę chce zaznajomić się z podstawami tej niezwykle ciekawej dziedziny nauk ścisłych.