Audiobooki dla dzieci, czy to dobra forma „czytania” im książki?
Razem z rozwojem serwisów streamingowych audiobooki stały się coraz łatwiej dostępne i coraz tańsze. Do słuchania ulubionych książek wystarczy smartfon i wygodne słuchawki, by cieszyć się nimi w trakcie, gdy robimy coś innego. O ile audiobooki dla dorosłych niosą za sobą wiele korzyści i są bardzo przyjemną formą „czytania” książki, to jakie audiobooki sprawdzą się dla dzieci?
1. Słuchowiska
Słuchowiska są bardzo zróżnicowaną formą przekazania treści. Z reguły czytane są przez kilka osób, a ich głos uzupełniany jest o dodatkowe efekty dźwiękowe. To sprawia, że słuchowiska są bardzo przyjemną i pobudzającą wyobraźnię formą bajki. Rodzic może się zaangażować w słuchowisko, komentując dziecku na bieżąco, co się właśnie dzieje w bajce. Słuchowiska można nazwać też „teatrem wyobraźni”.
2. Audiobooki
Audiobooki najczęściej czytane są przez jednego lektora. Często zdarza się, że za lektora robi znany aktor, który poprzez odpowiednią modulację głosu buduje napięcie i klimat bajki. Dobrze nagrany audiobook pozwala na skupienie uwagi dziecka przez długi czas. By urozmaicić dziecku słuchanie, można udawać, że bajkę czyta ulubiony pluszak, co jeszcze bardziej pomaga budować relacje rodzica z dzieckiem.
Audiobooki dla dzieci i słuchowiska niosą za sobą wiele korzyści z przekazywania dzieciom książek w tej formie. Przede wszystkim są świetnym towarzyszem podróży, włączając dziecku audiobook lub słuchowisko w samochodzie, mamy pewność, że dziecko się nie nudzi na swoim siedzeniu, tylko aktywnie słucha i znacznie lepiej znosi wyjazdy. Poza tym jest to doskonała forma, by już od najmłodszych lat rozwijać słownictwo dziecka i jego wyobraźnie. Za to z pewnością podziękuję nam w przyszłości.