O czym warto pamiętać, kompletując wyprawkę szkolną?
Podręczniki szkolne nie należą zwykle do najchętniej wybieranych książek przez dzieci, ale są niestety wymagane i trzeba je kupić, aby móc realizować odgórnie ustalony program nauczania. Najprościej byłoby oczywiście wybrać się do najbliżej księgarni i kupić wszystko, co potrzeba, ale wiąże się to niestety z niemałymi kosztami. Jest to praktycznie najdroższe rozwiązane, dlatego warto zastanowić się nad innymi sposobami. Jest ich sporo do wyboru, można uniknąć problemu z drogimi podręcznikami, obniżyć koszty ich zakupu.
Gdzie można kupić tanie podręczniki szkolne?
Pomimo tego, że w szkołach podstawowych są dostępne darmowe podręczniki, nie dotyczy to wszystkich przedmiotów. Koszty zakupu niektórych z nich rodzice muszą nadal ponosić z własnej kieszeni, co może być mniejszym lub większym obciążeniem dla domowego budżetu. Faktem jest to, że książki nie są tanie, szczególnie te zawierające użyteczną wiedzę. Rodzice muszą kupić książki przeznaczone do religii, etyki, nauki dodatkowego języka obcego, przygotowania do życia w rodzinie. Do tego dochodzą też wielorakie podręczniki, jeśli dziecko zostało zapisane na różne przedmioty dodatkowe czy specjalistyczne. Warto od razu zaznaczyć, że uczniowie szkoły podstawowej otrzymują niektóre podręczniki za darmo, ale są one wieloletnie i trzeba je zwrócić pod koniec roku. Jeśli dojdzie do ich zniszczenia, rodzic prawdopodobnie będzie musiał ponieść tego konsekwencje i zapłacić za powstałe szkody.
Sposobem na zmniejszenie kosztów związanych ze skompletowaniem wyprawki szkolnej jest zrobienie listy podręczników szkolnych (zobacz). Można uchronić się przed kupieniem czegoś niepotrzebnego lub zapomnieniem o czymś. Warto zacząć od przejrzenia oferty księgarni internetowych, gdzie ceny są najczęściej atrakcyjniejsze od tego, co można znaleźć w punktach stacjonarnych. Dotyczy to nie tylko podręczników ze zniżką, ale też artykułów szkolnych. Ekonomicznie endzie kupić wszystko w jednym miejscu i samemu, czyli bez dzieci, które najchętniej wypełniłyby cały koszyk po brzegi. Jeśli to możliwe, to zamiast nowych podręczników, warto poszukać używanych – zarówno w lokalnych antykwariatach i na kiermaszach, jak również w Internecie (serwisy z ogłoszeniami).