Bajki terapeutyczne – dlaczego warto czytać je dzieciom?

beata

Dzieci to delikatne istoty, które bardzo często odczuwają rozmaite lęki. Część z wyżej wspomnianych niejednokrotnie traktowana jest przez dorosłych jako coś błahego, z czego dziecko wyrośnie. Jak się jednak okazuje jest to nieprawidłowa postawa dorosłych, gdyż nieprzepracowany problem może przerodzić się w inny, poważniejszy, a dodatkowo wpłynąć na późniejsze trudności nawet w dorosłym życiu.

Bajki terapeutyczne – co to takiego?

Bajki terapeutyczne dla dzieci https://www.eduksiegarnia.pl/bajkoterapia to świetny sposób na to, aby pomóc dziecku zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazło i podpowiedzieć rozwiązanie, dzięki któremu w łatwiejszy sposób będzie mogło ono uporać się z problemem. Ten typ bajek koncentruje się na poruszaniu tematów najtrudniejszych, czyli tych związanych z emocjami. W ich treści pojawia się z reguły bohater, który ma zbliżony lub taki sam problem jak odbiorca. Następnie w rozwinięciu bajki umieszczane są rozmaite wskazówki, których celem jest nakierowanie dziecko na zmianę toku myślenia oraz podjęcie próby naśladowania bohatera w sposobie radzenia sobie z trudnościami z jakimi się spotkał.

Korzyści, jakie płyną z czytania bajek terapeutycznych dzieciom

Przede wszystkim bajki terapeutyczne dla dzieci dają maluchom poczucie, że istnieje na tym świecie ktoś, kto tak jak one zmaga się z podobnymi trudnościami. Dzięki temu nie czują się one osamotnione, a co za tym idzie solidaryzują się z bohaterem bajki. Dodatkowo uczą się radzenia z problemami w zaistniałej sytuacji, w konsekwencji poprawie ulega ich samopoczucie , a w przyszłości są w stanie samodzielnie stawić czoła problemom.